Laser do wycinania w sklejce – zalety i możliwości

laser do sklejki

Laser do wycinania w sklejce – nowoczesne stolarstwo w Twoim ręku

Laser do wycinania w sklejce, powstały w latach 60-tych szybko znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Laserowe cięcie sklejki wytwarza wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, która pozwala na grawerowanie sklejki lub jej cięcie. Wiele osób wykorzystuję ploter laserowy do hobbystycznych celów – cięcie plexi, sklejki lub skóry dla siebie i rodziny, czy grawerowanie życzeń dla znajomych. W dzisiejszym świecie, jest to bardzo ciekawa maszyna, pozwalająca na obróbkę wielu materiałów w krótkim czasie, przynosząc przy tym spore oszczędności czasu i pieniędzy.

Czy laser do wycinania w sklejce jest opłacalny?

Największą zaletą wycinania w sklejce jest wysoka precyzja i powtarzalność powstałych kształtów. Laser CO2 jest stosunkowo drogi w zakupie, ale systematyczna praca oraz wykonywanie nowych zleceń pozwala po pewnym czasie na zwrot inwestycji z tytułu zakupu maszyny do cięcia sklejki. Sam proces cięcia nie jest skomplikowany, jednak zaprojektowanie projektu w programie CAD oraz przekształcenie go na język lasera wymaga już sporo wiedzy. Odpowiednie ułożenie elementów, dobór odpowiedniej optyki oraz parametrów cięcia wymaga sporego doświadczenia. Cięcie sklejki laserem najlepiej rozpocząć od prostego urządzenia, który można zakupić w bardzo niskiej cenie w sklepach internetowych.

laser do sklejki
ploter do wycinania w sklejce

Powyższy przykład pokazuje, że ten bardzo prosty i tani układ jest zbudowany na zasadzie działania profesjonalnego lasera CO2. Z tą różnicą, że mamy tutaj znacznie mniejsze pole robocze oraz moc lasera. Jest to idealne urządzenie do rozpoczęcia nauki na temat cięcia sklejki. Sama sklejka jest stosunkowo tanim materiałem, który można łatwo wykorzystać w procesie cięcia laserem CO2. Laserowe cięcie sklejki odbywa się w zamkniętej komorze w bardziej profesjonalnych urządzeniach. W odróżnieniu od frezowania sklejki jest to technologia, która jest dużo czystsza i cichsza. Krawędzie po cięciu są idealnie gładkie. Laser do cięcia sklejki jest więc urządzeniem bardzo uniwersalnym, wykorzystywanym w wielu dziedzinach.

Grawerowanie drewna przy pomocy lasera

Okazuje się, że ciekawą możliwością praktycznie każdego lasera CO2 jest grawerowanie sklejki. Ta metoda pozwala na wykonanie wielu spersonalizowanych produktów dla naszych znajomych lub klientów. To bardzo szeroka gałąź przemysłu, w której wykorzystujemy ploter laserowy. Grawer na sklejce pozwala na uzyskanie trwałego efektu graficznego na powierzchni znakowanego materiału. Detal nie musi być dodatkowo czyszczony po grawerowaniu a sam proces nie jest wykorzystywany tylko do powierzchni płaskich – często grawerowane są np. butelki! Grawer na drewnie jest procesem zdecydowanie wolniejszym, a przez to bardziej kosztownym niż samo cięcie, ale też przyciąga znaczą ilość odbiorców. W swojej pracowni musimy mieć miejsce zarówno na grawerowanie sklejki jak i cięcie laserowe sklejki. Ważny jest tutaj dobór gatunku drewna z którego wykonujemy grawerowanie. W przypadku sklejki brzozowej grawerowanie będzie jasne o mniejszym kontraście niż np. w przypadku wyboru buku czy olchy. Laser do sklejki gwarantuje wysoką powtarzalność oraz jakość wykonania.

ploter laserowy do sklejki
laser co2

Dekoracje wykonane przy pomocy lasera do cięcia sklejki

Wycinanie laserem sklejki jest świetnym sposobem na wykonywanie różnego rodzaju ozdób, które możemy powiesić na ścianie lub postawić na kominku. Dodatkowe grawerowanie sprawia, że mamy już spersonalizowany prezent, który możemy wręczyć znajomym. W ten sposób możemy projektować nowe elementy i sprzedawać je lokalnej społeczności lub za pośrednictwem internetu. Laser do wycinania w sklejce daje nam więc nieograniczone możliwości. Dzięki wykorzystaniu dużego pola roboczego sięgającego 1800x1200mm jesteśmy w stanie wykonać wiele ciekawych realizacji. Laser do cięcia sklejki w naszej firmie posiada dwie głowice. Oznacza to, że może pracować dwa razy szybciej od laserów konkurencji. W ten sposób ograniczamy czas produkcji oraz koszty.

Gdzie wykorzystuje się laser CO2?

Lasery CO2 są dzisiaj wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Przy ich pomocy można stworzyć niepowtarzalne dzieła. Dużą rolę odgrywają one w nowoczesnym stolarstwie przy produkcji mebli, lamp i przedmiotów codziennego użytku. Laser do sklejki idealnie sprawdzi się również w innych dziedzinach takich jak design, przemysł tekstylny czy personalizowane prezenty. Zastosowań jest naprawdę wiele i tylko od nas zależy jak go wykorzystamy.

X