Jaki klej do sklejki?

jak kleić sklejkę

Wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, zginanie, rozciąganie lub ściskanie to właściwości, dzięki którym sklejka zawdzięcza tak dużą popularność. Dodatkowo, poddana obróbce termicznej staje się elastyczna i łatwa w formowaniu. Wartości tego materiału są zależne jednak od samego procesu produkcji. Sklejka jest materiałem drewnopochodnym, powstałym w wyniku sklejenia ze sobą cienkich warstw drewna – tak zwanych fornirów. Właściwości, jak i jakość poszczególnych arkuszy sklejki, są zależne między innymi od kleju wykorzystanego podczas produkcji. Dlatego jaki klej do sklejki powinniśmy wybrać, aby trwale złączyć ze sobą poszczególne arkusze? Oraz jak odpowiednio przygotować powierzchnię tego materiału przed procesem klejenia?

klej do sklejki
jaki klej do sklejki?

Jaki klej do sklejki wybrać?

Przede wszystkim odpowiedni klej powinien: zapewniać dobrą odporność na wilgoć, był bezpieczny i łatwy w użytkowaniu, nie niszczył drewna, nie zmieniał koloru oraz trwale mocował dany materiał. Jaki klej do sklejki? Klej na bazie żywicy mocznikowo-formaldehydowej doskonale sprawdzi się, gdy płyta będzie stosowana w suchych pomieszczeniach, nienarażona na działania wysokiej wilgotności powietrza. Sklejka przeznaczona do pomieszczeń, takich jak kuchnia, czy łazienka, powinna być sklejona przy użyciu klejów mocznikowo-melaminowo-fenolowo-formaldehydowych. Z ich użyciem powstają, tak zwane sklejki wodoodporne z jasną spoiną. Pamiętajmy jednak, że sklejka, jak żadne inne drewno, nie jest wodoodporna. Użycie danego kleju sprawi, że arkusz się nie rozwarstwi. Dlatego w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, należy dodatkowo zabezpieczyć płytę hydrofobowo. Do klejenia sklejki w warunkach domowych, możemy użyć kleju PVA.

Jak przygotować arkusze sklejki do klejenia?

Przed rozpoczęciem klejenia sklejki powinniśmy ją najpierw odpowiednio przygotować. Na początku zadbajmy o to, aby sklejka była dokładnie wysuszona oraz oczyszczona z różnego rodzaju zanieczyszczeń i pyłów. Następnie rozprowadzamy równo klej za pomocą czystego wałka lub pędzla. Na pokryty arkusz klejem, umieszczamy kolejny arkusz, po czym mocno i dokładnie zaciskamy. W razie konieczności usuwamy nadmiar kleju za pomocą suchej szmatki. Gdy klej całkowicie zaschnie możemy uwolnić arkusz z zacisków. Cięcie sklejki pozwala na wykonanie różnych, skomplikowanych form, o dowolnym rozmiarze, dlatego pamiętajmy, aby zapewnić bardzo duży nacisk na całej powierzchni sklejki.

 

X