Jak i czym kleić plexi? Klejenie pleksy w praktyce

jak kleić plexi

Plexi (pleksa), czyli szkło akrylowe, to materiał podatny na obróbkę. Oprócz gięcia możliwe jest m.in. klejenie tego tworzywa. Dla niedoświadczonych osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji łączyć pleksy w ten sposób, zabieg ten może okazać się nieco problematyczny – zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi potrzeba wykonania niewidocznych połączeń. W dzisiejszym wpisie postaramy przybliżyć się to, jak kleić plexi oraz za pomocą jakiego preparatu, aby efekty pracy były zadowalające, a samo szkło akrylowe charakteryzowało się trwałością. Zapraszamy!

Co należy wziąć pod uwagę przed klejeniem pleksi?

Zanim zabierzemy się do klejenia szkła akrylowego, należy dobrze przemyśleć zakup konkretnego rodzaju materiału. W przypadku sklejania większych elementów dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po płyty z plexi wylewanej – nie posiadają one napięć w swojej strukturze i cechują się dobrymi parametrami technicznymi. Jeżeli jednak mówimy o drobniejszych wyrobach jak np. pudełka, z powodzeniem można sięgnąć po tworzywo ekstrudowane, czyli pleksę wytłaczaną.

Aby oszczędzić sobie ewentualnych problemów, warto sięgnąć po płyty plexi na wymiar u renomowanych producentów, którzy wykorzystują nowoczesne technologie do przycinania pleksy z zachowaniem wszelkich aspektów bezpieczeństwa.

klejenie plexi
czym kleić plexi

Klejenie szkła akrylowego krok po kroku

Przejdźmy do tego jak i czym kleić plexi. Samo sklejanie tworzywa nie jest szczególnie skomplikowane – ważne jest jednak zastosowanie się do konkretnych kroków, a także sięgnięcie po odpowiedniej jakości klej do pleksy. Poniżej poradnik krok po kroku, w jaki sposób skleić szkło akrylowe.

Krok 1: przygotowanie materiału i obszaru roboczego

Na starcie musimy pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu tworzywa. Dlatego też warto zacząć od wypolerowania szkła akrylowego i wyrównania krawędzi. Jest to szczególnie ważne pod kątem efektu finalnego – ewentualne nierówności negatywnie na niego wpłyną. Co ważne jednak: polerowanie powinno odbyć się w miejscach, w których nie kleimy (zwłaszcza po frezowaniu) – na niepolerowanej pleksie klej będzie lepiej trzymał.

Pod uwagę należy również wziąć to, czy na materiale nie znajdują się żadne odpryski. Następnie możemy przejść do przygotowania naszego miejsca pracy – pomieszczenie, w którym kleimy plexi, powinno być czyste. Różnego rodzaju kurz bardzo łatwo osiada na szkle akrylowym, co może być widoczne po sklejeniu. Co więcej, nie warto również kłaść płyt plexi np. na kartonie – może on bardzo łatwo przykleić się do powierzchni tworzywa.

Krok 2: odtłuszczenie klejonych powierzchni

Aby klejenie pleksy dało pożądany efekt, warto pomyśleć o odtłuszczeniu powierzchni, które będą sklejane. W przeciwnym razie klej może nie związać ich tak mocno, jak powinien. Co ważne jednak: chcąc usunąć tłuste fragmenty, nie należy sięgać po substancje o agresywnym działaniu jak np. denaturaty. Tego rodzaju preparaty mogą poskutkować powstaniem mikropęknięć na materiale. Nie należy również używać wody z płynem do mycia naczyń np. Ludwik. Lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po zwykłą wodę bądź mieszankę 50/50 z IPA.

Krok 3: klejenie pleksy

Po przygotowaniu materiału oraz obszaru roboczego, a także oczyszczeniu powierzchni szkła akrylowego, możemy przejść do właściwej części, czyli klejenia plexi. W tym celu na początku należy zdjąć folię ochronną, ustawić płyty i zaaplikować na nich klej do pleksy (począwszy od krawędzi wewnętrznych). Następnie należy przesuwać się wzdłuż krawędzi, pamiętając, aby nie nałożyć zbyt dużo kleju (bardzo łatwo o rozlanie go na większy obszar).

klejenie plexi
jak kleić plexi

Jaki klej do plexi wybrać? Polecane produkty

Warto mieć na uwadze, że szkło akrylowe jest materiałem, które wymaga użycia specjalnego kleju – pierwszy lepszy preparat nie zapewni optymalnej trwałości, a także może poskutkować nieestetycznym efektem końcowym. Co więc wybrać?

Do polecanych klejów zaliczyć można wyroby renomowanej firmy EVONIK czy ATK.

  • Acrifix 116 – klej znany ze swojego mocnego wiązania powierzchni; przezroczysty, jednoskładnikowy, nieusieciowany, dzięki czemu doskonale sprawdza się do wykonywania połączeń teowych; bardzo szybko twardnieje (szybciej niż Acrifix 192); dobrze sprawdza się w przypadku klejenia mniejszych obiektów,
  • Acrifrix 192 – klej utwardzany za sprawą światła ultrafioletowego, dlatego też w przypadku klejenia plexi z jego pomocą nie trzeba dodatkowo używać lamp UV do wyschnięcia preparatu na plexi; doskonale sprawdza się do klejenia krawędziowego i powierzchniowego plexi.
  • ATK UV 16 – zapewnia najszybsze klejenie przy minimalnych mikropęknięciach, a także jest gwarancją dużej wytrzymałości (za sprawą utwardzania UV). Klej wykorzystywany do pleksi przezroczystych i mlecznych, czyli takich, przez które przechodzi światło ultrafioletowe.

W przypadku, gdy nie mamy pod ręką specjalistycznego preparatu, można rozważyć użycie dwuskładnikowego kleju epoksydowego (w takim wypadku warto wziąć pod uwagę zalecenia producenta w czasie klejenia).

X