Rodzaje klejonki drewnianej

Klejonki drewniane

Wśród wyrobów z naturalnego drewna coraz większą popularnością cieszą się tzw. klejonki. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, a w przyszłości być może zdecydować się na ich wykorzystywanie.

Klejonki drewniane znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku prac konstrukcyjnych i wykończeniowych. Popularne jest też ich stosowanie w meblarstwie.

Co to jest klejonka drewniana?

Klejonka jest produktem powstającym poprzez trwałe sklejenie ze sobą mniejszych fragmentów drewna.

Klejonka drewniana przyjmuje między innymi formę różnego typu łat, legarów, kantówek itp. W takim wypadku stosowana jest jako produkt o przeznaczeniu budowlano – konstrukcyjnym. Bardzo często klejonka jest też wykorzystywana do tworzenia płyt i blatów drewnianych.

To właśnie na temacie drewnianych płyt klejonych skupimy się w poniższym artykule.

Nazwa płyta meblowa może sugerować, że wyrób ten jest wykorzystywany wyłącznie do produkcji mebli. Nie jest to jednak prawda. Klejonkę drewnianą w formie płyt powszechnie wykorzystuje się również do różnego typu prac budowlano-wykończeniowych. Między innymi stosuje się ją do wykonywania nakładek drewnianych na schody betonowe, dekoracyjnych lameli na ściany itp.

klejonka
Klejonka drewniana

Jakie są rodzaje klejonki drewnianej (płyty klejonej)?

Biorąc pod uwagę sposób łączenia ze sobą fragmentów drewna, klejonkę podzielić możemy na dwa rodzaje.

Klejonka drewniana na tzw. mikrowczepy

Jest to płyta wykonana w stu procentach z naturalnego drewna. Poszczególne wykorzystywane fragmenty drewna (tzw. lamele) mają kształt niezbyt długich prostokątów. Lamele są ze sobą sklejane wzdłuż wszystkich 4 krawędzi bocznych. Dodatkowo łączenie krótszych krawędzi jest wzmacniane poprzez zastosowanie niewielkich charakterystycznych połączeni klinowych – mikrowczepów.

Klejonka drewniana lita

Klejonka drewniana lita to również wyrób w pełni drewniany, wykonywany poprzez połączenie ze sobą drewnianych lameli. Jednak w tym przypadku wykorzystywane są wyłącznie fragmenty drewna o długości równej długości całej płyty. Sytuacja ta sprawia, że są ze sobą sklejane wyłącznie dłuższe krawędzie lameli. Żadne łączenia poprzeczne wzdłuż blatu nie występują. Nie skleja się ze sobą krótszych boków lameli. W związku z tym zastosowanie połączeń klinowych (mikrowczepów) nie jest potrzebne.

Klejonka drewniana
Klejonki drewniane

Czym różni się drewno lite od drewnianej klejonki litej?

Określenie drewno lite może się wydawać nieco niejednoznaczne. Czym różni się drewno lite od klejonki litej? Niestety w tym przypadku terminologia stolarska bywa myląca i często nawet osoby zawodowo związane z branżą stolarską wykorzystują oba pojęcia w sposób niespójny i niejednoznaczny.

Dlatego decydując się na zakup jakiegokolwiek wyrobu z drewna litego, radzimy dopytać sprzedawcę, co ma dokładnie na myśli, gdy stosuje określenie drewno lite?

Drewno lite to półprodukt stolarski, który nie został w żaden sposób rozcięty i następnie sklejony. Drewnem litym będzie więc chociażby zwykła deska.

Meble z drewna litego (jeśli przyjmiemy przedstawioną powyżej definicję) są współcześnie bardzo rzadko spotykane. Czasem co najwyżej możemy zetknąć się z blatami stołów określanymi jako tzw. monolity (plaster w całości wycięty z pnia dużego drzewa). Blaty monolity faktycznie są wykonane z litego, w żaden sposób niesklejanego ze sobą kawałka drewna.

Jednak większość mebli, które potocznie określane są jako lite, to tak naprawdę wyroby powstające nie z drewna litego, ale z drewnianej klejonki litej, czyli materiału tworzonego poprzez sklejanie ze sobą lameli wyłącznie wzdłuż ich dłuższych krawędzi. Nazwy są podobne i być może dlatego wiele osób mylnie stosuje je zamiennie.

Warto również zdawać sobie sprawę, że klejonka lita w znacznej mierze przewyższa zwykłe drewno lite. Jest ona między innymi bardziej trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, ma mniejszą tendencję do wyginania się pod wpływem wilgoci i zmian temperatury.

Z jakiego materiału najczęściej robione są blaty, meble i schody drewniane?

Meble drewniane, blaty i schody wykonywane są zarówno z klejonki litej, jak i z klejonki mikrowczepy. Płyta łączona metodą na tzw. mikrowczepy jest z reguły bardziej opłacalna cenowo, natomiast klejonka lita ceniona jest ze względu na swój nieco bardziej szlachetny wygląd.

Jeśli natomiast chodzi o kwestię trwałości materiału, to zarówno klejonka lita, jak i ta na mikrowczepy z pewnością gwarantować będzie odpowiednio wysoką jakość. Chociaż co ciekawe, doświadczenie pokazuje, że to klejonka na mikrowczepy ma nieco większą odporność na obciążenia mechaniczne.

X