Czyszczenie sklejki po cięciu laserem

czyszczenie sklejki po cięciu laserem

Czyszczenie sklejki po cięciu laserem jest sprawą, która nurtuje każdego użytkownika laserów CO2. Istnieje kilka sposobów na usunięcie przebarwień występujących podczas cięcia sklejki laserem. Na poniższym zdjęciu widzimy powstałe po cięciu laserem zabrudzenia:

Pierwszym sposobem i jednocześnie najprostszym z nich jest wykorzystanie do tego celu papieru ściernego o granulacji 150, 180 lub 220. Każdy element czyścimy do momentu uzyskania jednolitego jasnego koloru sklejki i pozbyciu się zabrudzeń. Jest to metoda dość czasochłonna, dlatego warto rozpatrzeć inne z nich.

Czyszczenie sklejki szlifierką oscylacyjną

Kolejnym sposobem na czyszczenie sklejki po cięciu laserem jest wykorzystanie szlifierki oscylacyjnej. To urządzenie znacznie ułatwi pracę a przy okazji jest tanie w zakupie i bardzo kompaktowe. Możemy tutaj wykorzystywać również papiery ścierne o granulacji 180, 200,220. Z naszego doświadczenia są to papiery, które najlepiej sprawdzą się przy czyszczeniu sklejki. Papiery o niższej granulacji będą powodować rysy i wżery na powierzchni sklejki. Wyrzynarka laserowa może pozostawiać trudne do usunięcia zabrudzenia – tutaj najlepiej wykorzystać papier o granulacji 150. W innych wypadkach doskonale sprawdzą się papiery o granulacji 180-220.

Czyszczenie sklejki po cięciu laserem przy pomocy szlifierki szerokotaśmowej

Jeśli rozpatrujemy czyszczenie sklejki w ujęciu seryjnej produkcji warto rozpatrzyć wykorzystanie do tego celu szlifierki szerokotaśmowej. To urządzenie pozwala w krótkim czasie na wyczyszczenie wielu przedmiotów.

szlifierka szerokotaśmowa do czyszczenia sklejki

To urządzenie jest bardzo wydajne ale niestety bardzo drogie. Do stosowania tego urządzenia muszą być spełnione pewne warunki – sklejka nie może być cieńsza niż wartość określona przez producenta do użytkowania maszyny oraz elementy nie mogą być zbyt małe. Wszystko zależy od wyboru producenta oraz parametrów technicznych maszyny.

Alternatywne metody czyszczenia sklejki

Laserowe cięcie sklejki pozostawia po cięciu wiele przebarwień. A co gdyby ich nie było? Możemy tutaj wykorzystać kilka sposobów, które zminimalizują występowanie przebarwień na sklejce. Grawerowanie sklejki laserem oraz cięcie sklejki pozostawiają zabrudzenia, które trudno usunąć. Wystarczy, aby przed cięciem na ich powierzchni nakleić folię ochronną, a po cięciu i grawerowaniu laserowemu ją usunąć. W ten sposób przebarwienia nie wystąpią. Innym sposobem jest zwiększenie nadmuchu na sklejkę podczas wycinania laserem sklejki. Ten sposób daje nam możliwość zniwelowania przebarwień do minimum.

Jeszcze jednym sposobem, który warto wykorzystać jest uniesienie sklejki ponad powierzchnię stołu. Laser odbijający się podczas cięcia sklejki nie będzie trafiał w nią bezpośrednio po odbiciu, co zminimalizuje ryzyko występowania przebarwień.

X