Wypalarka laserowa do drewna – jak poprawić parametry cięcia?

wypalarka laserowa

Wypalarka laserowa do drewna – w jaki sposób możemy poprawić parametry cięcia?

Zapewne wielu z Was zastanawia się dlaczego jego wypalarka laserowa do drewna nie tnie tak dobrze, jak po zakupie? Powodów może być kilka. Pierwszym z nich jest rozkalibrowanie optyki lasera CO2. Podczas pracy głowicy, która jest w ciągłym ruchu, może dość do przestawienia luster. Jeśli wiązka nie będzie padać idealnie w środek kolejnych soczewek, zostanie ona zaburzona, przez co wypalarka laserowa nie będzie ciąć poprawnie. Należy w tym wypadku sprawdzić ustawienie każdego lustra po kolei. W internecie jest wiele filmików instruktażowych jak poprawnie wykonać kalibrację luster w ploterze laserowym. Drugim powodem występowania nieprawidłowości może być zabrudzenie którejś z soczewek. Należy w tym przypadku wyjąc soczewkę lasera i ją wyczyścić.

wypalarka laserowa
ploter laserowy co2

Wypalarka laserowa do drewna – jak wyczyścić soczewkę ?

Aby wyczyścić soczewkę należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia takie jak płyn kontakt IPA oraz specjalne ściereczki bezpyłowe. W ten sposób możemy przystąpić do procesu czyszczenia luster.

  • wykręcamy soczewkę z głowicy
  • zdmuchujemy kurz i zabrudzenia z soczewki
  • polewamy soczewkę CO2 płynem kontakt IPA
  • czyścimy soczewkę ściereczką bezpyłową
  • wsadzamy ją z powrotem do środka głowicy.

Czyszczenie optyki laserów jest bardzo ważne, ponieważ niewinne zabrudzenie może doprowadzić do rozproszenia wiązki, co może skutkować osłabieniem parametrów cięcia. Proces należy powtarzać najlepiej raz w tygodniu.

soczewka laser co2
soczewka do lasera 2,5 cala

Chłodzenie i nadmuch – ważne parametry podczas pracy lasera.

Cięcie sklejki jest złożonym procesem zależnym od wielu czynników. Jednym z nich jest chłodzenie oraz nadmuch, które są bardzo potrzebnymi elementami podczas pracy w wycinanie w drewnie.  Jeżeli nadmuch jest za słaby, mogą pojawić się przepalenia i niedopalone miejsca. Z kolei chłodzenie gwarantuje odpowiednią temperaturę i pracę tuby. Jeśli chłodzenie lasera jest uszkodzone, lub przebiega w niewłaściwy sposób, laser CO2 drastycznie traci swoje parametry.

Warto również sprawdzić odległość głowicy od sklejki. Wycinanie laserowe w drewnie będzie bardzo czułe na zmiany wysokości głowicy. Przy zastosowaniu soczewki 2,5 cala odległość od sklejki powinna wynosić ok 7mm, analogicznie dla innych ogniskowych jest to inna wysokość.

 

X