Czym ciąć sklejkę – narzędzia i technologie

cięcie sklejki

Czym ciąć sklejkę – narzędzia i technologie do wykonywania prostych i bardziej skomplikowanych wzorów.

To pytanie zadaje sobie na pewno wielu z Was – czym ciąć sklejkę? Chcemy przedstawić kilka narzędzi i technologii pozwalających na wykonanie tego procesu. Najprostszym i najbardziej dostępnym urządzeniem jest po prostu piła ręczna, która pozwala na wykonanie prostego cięcia. W ten sposób wykonamy bardzo proste cięcie sklejki, które nie będzie precyzyjne, ale w wielu przypadkach jest wystarczające. Zaletą tej techniki jest cena samego narzędzia oraz duża dostępność.

cięcie sklejki
piła ręczna do cięcia sklejki

Wykonywanie pracy w ten sposób jest jednak bardzo czasochłonne i wymaga wiele wysiłku. Z pomocą przychodzi tutaj wyrzynarka mechaniczna do sklejki, która pozwala na cięcie bardziej skomplikowanych kształtów i mniejszej pracy. Zaletą jest niewątpliwie czas cięcia oraz wycinanie okręgów i zakrzywionych krawędzi. Niestety jednak znajdzie ono zastosowanie tylko do określonej grubości materiału. Nie nadaje się do cięcia bardzo grubych płyt czy drewna. Urządzenie jest stosunkowo tanie i cięcie sklejki wykonywane w ten sposób jest przystępne dla każdego użytkownika i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

wyrzynarka do sklejki
wyrzynarka mechaniczna

 

Cięcie sklejki laserem – zaawansowany proces cięcia.

Bardziej zaawansowana technologia to laserowe cięcie sklejki przy pomocy lasera CO2. Innymi słowy jest to maszyna, która jest sterowana numerycznie, a laser wytwarzający termiczną wiązkę wycina określone kształty, zgodnie z zaprojektowanym wzorem 2D.

laser co2
laser co2 do cięcia i grawerowania

Technologia ta, ma wiele zalet:

  • jest powtarzalna
  • stosunkowo tania
  • cięcie laserem sklejki jest bardzo precyzyjne
  • czysta technologia – nie pozostawia wiórów po cięciu
  • dodatkowa możliwość wykonania – grawer na sklejce

Niestety istnieją też jej pewne ograniczenia, takie jak pole robocze lasera, czy grubość materiału, który laser CO2 jest w stanie przeciąć. Rozszerzeniem tej technologii jest frezowanie CNC. Pozwala ona na cięcie grubszych materiałów oraz frezowanie w drewnie. Niestety efektem ubocznym jest bardzo duża ilość wiórów powstałych w wyniku cięcia frezem na zamontowanym wrzecionie. Dodatkowo maszyna tego typu jest bardzo głośna i uciążliwa przy wykonywanej pracy. Jak widać, cięcie sklejki możemy wykonać na wiele sposobów. Niektóre z nich są bardzo proste, inne bardziej skomplikowane. Przy tych trudniejszych realizacjach warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się obróbką drewna, sklejki czy plexi na odpowiednich do tej pracy maszynach.

frezowanie CNC
frazowanie cnc pleksi

 

X