Płyta HDF – 7 zalet jej wykorzystania

płyta hdf do mebli

Płyta HDF wykorzystywana jest przede wszystkim przy produkcji mebli, drzwi wewnętrznych, paneli podłogowych, w budownictwie jako panele ścienne, a także do produkcji opakowań i dekoracji. Powierzchnie płyty HDF można dodatkowo uszlachetnić poprzez laminowanie, gruntowanie farbą lub lakierowanie. Stwarza to dodatkową ochronę na uszkodzenia mechaniczne płyty. Ze względu na swoje właściwości przeznaczona jest do użytkowania w suchych pomieszczeniach.

Co to jest płyta HDF?

Skrót HDF, czyli High Density Fibreboard jest informacją o materiale. Płyta HDF, jest płytą pilśniową o wysokiej gęstości. W przeciwieństwie do płyty MDF, jej gęstość przekracza 850 kg/m3, co zapewnia jej dużą twardość. Podobnie jak pozostałe płyty drewnopochodne powstaje z drobnych włókien drewna, połączonych klejem syntetycznym, żywicą i substancjami utwardzającymi. Następnie jest utwardzana pod wysokim ciśnieniem oraz w wysokiej temperaturze.

płyta HDF
płyta hdf pilśniowa

Zalety i wady wykorzystania płyty HDF

Na tle pozostałych płyt pilśniowych, płyta HDF wyróżnia się przeze wszystkim wyższą gęstością i twardością. Przy czym jest materiałem dość lekkim. Dzięki lakierowaniu płyty lakierem wodorozcieńczalnym oraz bezbarwnym lakierem UV możemy zyskać większą odporność na warunki atmosferyczne. Kolejnym atutem wykorzystania tego materiału, to łatwe utrzymanie go w czystości. Płyta cechuje się wysoką elastycznością, przez co jest idealna do obróbki mechanicznej. W naszej firmie zajmujemy się frezowaniem sklejki oraz drewna przy użyciu plotera CNC, który zapewnia pełną kontrolę i precyzje podczas pracy. Koszt płyty zależy jednak od jej wykończenia. Płyty lakierowane jednostronnie lub dwustronnie są nieco droższe od płyty HDF surowej.

Zastosowania płyty

Płyty HDF mogą być stosowane jedynie we wnętrzach, bez względu, czy występuje w formie surowej lub lakierowanej. Płyty te idealnie sprawdzają się między innymi w produkcji: mebli (szczególnie płyty na tył mebli, jako półki, czy elementy dekoracyjne), kasetonów, paneli podłogowych, drzwi, parapetów okiennych. Bardzo często wykorzystuje się je jako ścianki działowe. Jest to bardzo dobry materiał do izolacji cieplnej i akustycznej. Pozwala też na zamaskowanie nierówności i krzywizn ścian. Idealna alternatywa dla boazerii.

X