Płyta MDF – 10 zalet jej wykorzystania

płyta MDF

Płyta MDF jest podstawowym materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli, elementów wykończeniowych, takich jak panele ścienne, listwy, kasetony oraz do produkcji artykułów stolarki budowlanej na przykład drzwi. Przez wzgląd na jej cechy powierzchniowe, płyta nadaje się do uszlachetniania poprzez lakierowanie, nakładaniem warstwy melaminy (folii), czy oklejaniem sztuczną lub naturalną okleiną (fornirem).

Czym jest płyta MDF?

Sam skrót MDF, czyli Medium Density Fibreboard, jest informacją o materiale. Płyta MDF jest płytą pilśniową, wykonaną z włókien drzewnych, o średniej gęstości. Do jej produkcji wykorzystuje się związki organiczne oraz zmielone kawałki drewna . Jest to bardzo popularny materiał. Tworzy się z niej między innymi stoły, zabudowę kuchenna, czy szafy. Należy zaznaczyć, że płyty te posiadają różną grubość – cienkie, o średniej grubości oraz grube. Wymiary te mają wpływ na ich późniejsze przeznaczenie. Co więcej występuje wiele wariantów płyty. Na rynku dostępne są wykończenia matowe, półmatowe oraz błyszczące. Dodatkowo oferowane są w wielu kolorach i o różnym wykończeniu!

płyta MDF

Zalety i wady wykorzystania płyty

Przede wszystkim płyta MDF jest bardzo trwała ze względu na duża gęstość materiału. Cechuje ją wysoka elastyczność, idealna do obróbki mechanicznej. Można ją dowolnie przycinać, frezować i docinać. W naszej firmie zajmujemy się frezowaniem sklejki oraz drewna przy użyciu plotera CNC, który zapewnia pełną kontrolę i precyzje podczas pracy. Obróbka CNC MDF jest u nas bardzo popularna! Dodatkowo materiał ten jest odporny na uszkodzenia, nie chłonie tłuszczów i trudno uszkodzić go środkami chemicznymi. Meble wykonane z płyty MDF są bardzo praktyczne w utrzymaniu czystości. To również dobry i tańszy zamiennik naturalnego drewna. Niestety płyta MDF posiada również kilka wad, które watro mieć na uwadze podczas zakupu. Nieodpowiednio lub w ogóle niezabezpieczona, ma niską odporność na wilgoć – może się odkształcić i napęcznieć. Ponad to, będąc stale narażona na działanie pary wodnej może zmatowieć lub odbarwić.

płyta pilśniowa

Jakie są wykończenia płyty MDF?

Wykończenie płyty wpływa na jej wygląd oraz jakość. Dzięki temu staje się bardziej atrakcyjna. Jednym z najpopularniejszych metod wykończeniowych jest lakierowanie – powierzchnia płyty zostaje pokryta dowolnym kolorem oraz wykończeniem (matowym, półmatowym oraz błyszczącym). Kolejną metodą jest fornirowanie – płyty są oklejane syntetycznym lub naturalnym fornirem, a następnie są pokrywane lakierem zabezpieczającym. Trzecią, popularną metodą wykończenia płyt jest foliowanie – powierzchnia pokrywana jest specjalną folią, która nakładana jest pod ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze.

X