Kalibracja lasera CO2 – jak prawidłowo ustawić układ optyczny

ploter co2

Poprawna kalibracja lasera CO2 jest elementem kluczowym, aby uzyskać właściwe efekty grawerowania w sklejce i cięcia sklejki laserem. Dlatego prawidłowe ustawienie układu optycznego jest jedną z pierwszych i najważniejszych czynności jakie powinniśmy zrobić przed rozpoczęciem pracy na ploterze laserowym.

laser co2 kalibracja
ploter laserowy co2 kalibracja

Ustawienie układu optycznego

O odpowiednie ustawienie optyki powinno się zadbać jeszcze przed rozpoczęciem pracy na ploterze laserowym. Dzięki temu nasz ploter będzie pracował z większą wydajnością i unikniemy nieprzyjemnych sytuacji związanych z nieprecyzyjnym cięciem sklejki oraz grawerowaniem. W skład kompletu optycznego wchodzi soczewka skupiająca oraz trzy lustra. Zadaniem luster jest przeniesienie promienia lasera przekazywanego przez tubę CO2, do soczewki skupiającej, umieszczonej wewnątrz głowicy plotera. Dążymy do tego, aby uzyskać ten sam punkt wlotu promienia lasera do głowicy, bez względu od jej położenia w osi X i Y. Ustawienia te korygujemy za pomocą 3 śrub znajdujących się za każdym z luster. Podczas pierwszego używania plotera musimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie mamy pewności, czy w maszynie została dobrana odpowiednia kalibracja lasera CO2. Jako że ścieżka lasera może przedostać się poza obszar roboczy, należy zawsze zamykać osłonę plotera oraz założyć okulary ochronne odpowiednie do pracy z laserem.

układ optyczny plotera
kalibracja lasera CO2

Czyszczenie i konserwacja układu optycznego

Regularny przegląd urządzenia jest równie ważny co prawidłowa kalibracja lasera CO2. Wszelkiego rodzaju rozregulowane i zużyte części mają bezpośredni wpływ na poziom uzyskiwanej obróbki. Dzięki systematycznej kontroli urządzenia spowolnimy ich proces zużywania. Zaczynamy od demontażu optyki, czyli lustra i soczewki na głowicy poruszającej się po osi X. Trzeba pamiętać, aby zachować szczególną ostrożność, żeby nie zarysować soczewki. Do rozmontowania karetki głowicy należy odkręcić pasek zębaty. Karetkę ściągamy wysuwając ją z szyny uważając, aby nie pogubić kółek poślizgowych. Odkręcone elementy umieszczamy w pojemniku i czyścimy przeznaczonym do tego środkiem. Tym samym zabiegom, poddajemy szynę prowadzącą. Wyczyszczoną i osuszoną całość należy złożyć kontrolując stan napięcia paska. Przy montowaniu soczewki pamiętajmy, żeby była ona skierowana wypukłą stroną do góry, ponieważ przez wypukłą stronę wychodzi wiązka lasera. Po zamontowaniu wszystkich elementów można nasmarować prowadnice/szynę olejem wazelinowym.

X