Dlaczego laser CO2 nie docina materiału?

cięcie sklejki

Usługi cięcia laserem stają się coraz to bardziej popularniejsze w przemyśle. Za pomocą tej metody możemy uzyskać precyzyjne wycinanie skomplikowanych kształtów oraz wysoką jakość produktu. Cięcie laserem pozwala na wykonanie bardzo małych elementów z dokładnością 0,01 mm z doskonale gładkimi brzegami co eliminuje konieczność jakiejkolwiek dodatkowej obróbki. Udogodnienia jakie daje nam cięcie i grawerowanie w sklejce znacznie powiększają możliwości produkcyjne. Jednak jakość i przebieg procesu wycinania laserowego zależy od kilku czynników.

Moc lasera oraz rodzaj stosowanego gazu

Moc lasera stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na proces wycinania sklejki laserem. Przyczynia się on na szybkość cięcia materiałów. Nieodpowiednia ustawiona moc lasera wpłynie na spadek jakości cięcia. Może wtedy dojść do przepaleń i refleksów wiązki laserowej oraz sprawić, że laser CO2 nie docina materiału. Równie ważne jest ustawienie stężenia oraz ciśnienia gazu jakiego używamy do cięcia danego tworzywa. Im materiał jest grubszy tym powinniśmy dobrać większe ciśnienie. Zbyt wysokie ciśnienie może zniszczyć delikatny materiał, a w skrajnych przypadkach uszkodzić także ploter. W laserach CO2 o mniejszej mocy (do 400W) stosuje się tak zwany nadmuch, czyli sprężone powietrze, które chroni soczewkę lasera przed powstającymi zabrudzeniami jakie powstają w procesie cięcia sklejki laserem.

wycinanie w sklejce

Soczewka i kalibracja wiązki lasera

Należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu luster i soczewek lasera. Nieodpowiednie ustawienie ogniskowej przyczyni się do rozproszenia energii na zbyt dużym obszarze, co spowoduje znaczny spadek mocy oraz zwiększenie się szczeliny cięcia laserem. Może się to przyczynić do tego, że laser CO2 nie będzie docinał materiału. Mogą pojawić się również przypalenia i nadtopienia. Istotnym działaniem jest również poprawna kalibracja wiązki lasera (nie dotyczą lasera Fiber). Jej złe ustawienie może spowodować, że laser CO2 nie docina materiału, a dysza zacznie się rozgrzewać. Kalibracja wiązki laserowej jest procesem niebezpiecznym, dlatego powinny zajmować się tym osoby z zakresu BHP pracy z laserem z odpowiednim poziomem wiedzy w tym zakresie.

X