Czyszczenie soczewki lasera CO2

soczewka

Czyszczenie soczewki lasera CO2 jest podstawową czynnością, aby uzyskać doskonałe wyniki cięcia sklejki i grawerowania w sklejce – zwłaszcza jeśli pracujemy z materiałami, które wytwarzają dużo pyłu, typu guma lub drewno. Dbałość o elementy optyczne lasera nie wymaga dużej ilości czasu, wystarczą tylko 2 minuty! Dodatkowo należy choć raz w tygodniu nadzorować jakość bocznych luster. Soczewki i lustra należy sprawdzać regularnie, by zagwarantować doskonałą jakość wycinania laserowego.

Czym czyścić soczewkę lasera?

Z soczewkami i lustrami należy obchodzić się ostrożnie, są one bardzo wrażliwe. Dlatego do czyszczenia soczewki lasera stosuje się najczęściej specjalne płyny do czyszczenia optyki urządzeń laserowych oraz jednorazowe, delikatne bibułki, które nie rysują i nie niszczą powierzchni. Jest to wydajny środek czyszczący, który chroni układ optyczny przed uszkodzeniami. Idealnie usuwa zabrudzenia olejowe i klejące powłoki. Do czyszczenia soczewki lasera można również użyć drewnianych patyczków kosmetycznych.

Jak czyścić soczewkę lasera?

Soczewkę i lustro lasera powinno się czyścić codziennie. Lustro na końcu osi X wystarczy oczyszczać raz w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne i nieumiejętne czyszczenie może doprowadzić do zarysowania soczewek. Cały proces czyszczenia soczewki lasera wykonujemy przy wyłączonej maszynie. Należy upewnić się, czy soczewki nie są gorące po ostatnim użyciu lasera, ponieważ oczyszczanie ciepłej soczewki może spowodować jej pęknięcie.

soczewka

Czyszczenie soczewki lasera zaczynamy od ostrożnego wymontowania, następnie należy ostrożnie zdmuchnąć kurz i pył z użyciem sprężonego powietrza. Soczewki są bardzo delikatne, dlatego trzeba unikać dotykania szkła palcami lub ostrymi narzędziami. Stanowi to zbyt wysokie niebezpieczeństwo zarysowania powierzchni. W następnej kolejności umieszczamy 2 kropelki płynu do czyszczenia na soczewce i pozostawiamy go na około jedną minutę. Po tym czasie ścieramy płyn jednorazową bibułką lub delikatną ściereczką. W razie konieczności powtórzyć ten proces. Soczewkę powinno się czyścić po obydwu stronach. Podczas czyszczenia luster trzeba wykonać te same czynności. Przy montażu soczewki bez oprawki (Speedy 100) należy zwrócić szczególną uwagę którą stroną umieścić ją do karetki. Powinna być zamontowana wypukłą stroną do góry, ponieważ przez wypukłą stronę wychodzi wiązka lasera. Przy montażu upewnij się, czy soczewka została poprawnie zamocowana.

X