Cięcie sklejki CNC czy laser CO2? Co wybrać?

PLOTER CNC VS LASER CO2

Wycinanie termiczne laserem CO2, czy cięcie sklejki CNC ?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy lepiej kupić laser CO2 czy zdecydować się na cięcie sklejki CNC przy pomocy plotera? Zacznijmy od różnic pomiędzy tymi dwoma urządzeniami.

Wyrzynarka laserowa CO2 jest to urządzenie, które wykonuje wycinanie sklejki przy pomocy wiązki termicznej wzbudzanej przez tubę laserową. Mechanicznie układ prowadnic jest analogiczny do tego z plotera CNC. Różnica jest tutaj natomiast w samym procesie cięcia sklejki. Wycinanie sklejki laserem jest wykonywane po wzbudzeniu sygnału termicznego. Wiązka przechodząc przez sklejkę jest bardzo cienka, w granicy ok 0,2mm. Może ona wykonywać bardzo dokładne i powtarzalne cięcia. Zaletami tej technologii są duża powtarzalność, wykonywanie kątów prostych, brak trocin. Możliwość grawerowania sklejki, oraz znacznie mniejszy hałas w stosunku do CNC. Wadami tej technologii jest dym powstały w wyniku cięcie sklejki laserem oraz ciemne przebarwienia widoczne na jasnej sklejce.

tuba laserowa
tuba wytwarzająca wiązkę termiczną

 

Ploter frezujący CNC z kolei jest maszyną, która do cięcia wykorzystuje bardzo szybko obracające się frezy. Zaletami tej technologii jest brak przepalonych krawędzi. Cięcie sklejki grubszej niż w przypadku lasera CO2. Frezowanie drewna w osi Z, tworząc trójwymiarowe obrazy. Niestety technologia ta ma bardzo dużo wad. Są to na pewno duży hałas powstały w wyniku obracającego się wrzeciona, trociny, które są efektem ubocznym cięcia. Kolejnymi minusami są większe straty materiału, wolniejsza praca maszyny, oraz większa niedokładność.

Cięcie sklejki CNC
Wrzeciono do frezarki CNC z frezem

Która technologia jest lepsza? Cięcie laserem sklejki czy frezowanie sklejki CNC?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy do czego chcemy wykorzystywać daną maszynę. Jeżeli klienci wymagają od nas jasnych, nieprzepalonych krawędzi, to lepszym rozwiązaniem może okazać się ploter CNC. Jeżeli jednak chcesz wykonywać duże serie produkcyjne z dużą dokładnością, lub po prostu chcesz grawerować sklejkę i tworzyć spersonalizowane produkty wybór powinien paść na laser CO2. Warto zwrócić uwagę również na koszty – w przypadku lasera CO2 główny koszt to wymiana tuby, którą wymieniamy raz na 2-3 lata. W przypadku plotera CNC wymieniać należy frezy, które tępią się dość często. Dodatkowo nie istnieje uniwersalny frez. Musimy mieć różnego rodzaju frezy pod konkretne zastosowania.  Nie sposób powiedzieć również o czasie ( a czas to pieniądz), więc wycinanie w drewnie odbywa się zdecydowanie szybciej przy pomocy plotera CO2. Wypalanie laserem jest więc technologią szybszą i bardziej ekonomiczną, ale nie jest na tyle uniwersalna, aby zastąpić wszystkie funkcje plotera CNC.

X