Cięcie pleksi – co wybrać? Laser CO2 czy frezowanie CNC?

frezowanie CNC

Cięcie pleksi – lepiej wybrać laser CO2 czy frezarkę CNC?

Cięcie pleksi jest procesem, który pozwala na otrzymanie określonych kształtów pod wpływem cięcia odpowiednim narzędziem. Materiał stosunkowo łatwo poddaje się obróbce i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach przemysłu. Niska temperatura topnienia sprawia, że jest to bardzo dobry materiał do cięcia pleksi laserem CO2. Zaletami tej technologii są na pewno bardzo ładna krawędź z połyskiem po cięciu oraz możliwość cięcia plexi krzywych o bardzo małych promieniach zaokrągleń. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości wycinania w plexi różnych wzorów i kształtów. Cięcie pleksi laserem to również wysoka precyzja z zakresu tolerancji wymiarowej na poziomie 0,1mm. Technologia ta, posiada też niestety swoje wady. Laser tnie efektywnie pleksi do pewnej grubości, przeważnie jest to do ok 8-10mm. Dodatkowo powstaje specyficzny zapach podczas procesu cięcia, który nie jest szczególnie dobry dla zdrowia i wymaga specjalistycznych filtrów.

Cięcie pleksi – frezowanie CNC – alternatywa dla cięcia laserem plexi

Alternatywą dla cięcia plexi CNC jest frezowanie plexi CNC. Jest tutaj możliwość na pewno cięcia znacznie grubszej pleksi. Ograniczeniem jest moc wrzeciona. Dobrej jakości ploter CNC jest bardzo precyzyjny wymiarowo i poradzi sobie z grubością nawet kilkunastu mm. Niestety jakość krawędzi podczas frezowania CNC jest gorsza – matowa, oraz wycinanie skomplikowanych kształtów jest problematyczne ze względu na promień frezu. Wybór odpowiedniej technologii zależy tak naprawdę od potrzeb i warto ją dostosować w zależności od tego, co będziemy chcieli wykonywać.

Inne sposoby cięcia pleksi

  • wycinanie plexi brzeszczotem – narzędzie to warto wykorzystać tylko w przypadku, gdy chcemy ciąć po linii prostej
  • cięcie plexi piłą włosową – możemy wykonywać nawet bardzo skomplikowane kształty, niestety jest to bardzo czasochłonny proces
  • wycinanie pleksy wyrzynarką – nadaje się do prostych prac i wykonywania prostych wzorów geometrycznych
  • wyrzynanie pleksy otwornicą – dobry sposób na wiercenie otworów w plexi
  • cięcie pleksy rozgrzanym nożem – daje w miarę precyzyjne cięcia, jednak jest to bardzo ograniczone narzędzie, które sprawdzi się tylko w przypadku prostych prac.
X