Program RDWorks – jak przygotować plik do cięcia laserem?

dxf

Jak przygotować plik do cięcia laserem przy pomocy programu RDWorks ?

Program RDWorks jest pośrednikiem, pomiędzy projektem w grafice wektorowej a laserem. Przy jego pomocy generowany jest kod, który pozwala laserowi na odczytanie określonej pozycji oraz czasu, w którym powinien podawać sygnał laserowy. Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, aby wygenerować plik w RDWorks jest przygotowanie projektu graficznego w grafice wektorowej. Najpopularniejszym formatem, jaki możemy wczytać do programu Ruida RDWorks jest DXF. Projekty możemy wykonać w programie AutoCad, GstarCad, ZWCad lub pokrewnym.

dxf

Jeśli posiadamy już plik z rozszerzeniem DXF musimy wczytać go do naszego programu, poprzez funkcję IMPORTUJ. Po wczytaniu odpowiedniego pliku musimy ustalić kolory poszczególnych linii. Przyjmijmy, że wykorzystamy kolor czarny, czerwony i niebieski. Kolory służą do odróżniania warstw oraz ustawiania odpowiednich parametrów dla każdej z nich. Dzięki temu, możemy niektóre elementy grawerować, a niektóre przecinać na wylot. Wycinanie laserowe w sklejce ustawiamy na kolor czarny – tutaj ustawiamy najwolniejszą prędkość i najwyższą moc. Kolor niebieski to grawerowanie sklejki laserem – tutaj ustawiamy najniższą moc i najwyższą prędkość, aby laser nie zdążył przepalić na wylot materiału. Po ustawieniu kolorów i parametrów przechodzimy do rozmieszczenia elementów na polu roboczym. Pole robocze to pole, na którym w rzeczywistości pracuje laser. Rozłożenie elementów poza polem, spowoduje, że laser nie wystartuje.

rdworks

Rozmieszczenie plików w laserze CO2

Pliki rozmieszczamy w taki sposób, aby były pomiędzy nimi odpowiednie odstępy. Rekomenduje się aby cięcie sklejki laserem wykonywać w odstępach ok 2-3mm kolejnych elementów od siebie. W ten sposób unikniemy sytuacji, w których niektóre krawędzie boczne są ciemniejsze od innych. Gdy mamy już ustawione kolory oraz rozmieszczone elementy na planszy, możemy przejść do generowania pliku. Wycinanie laserowe w sklejce zależy teraz od generowanego pliku. W tym celu musimy wcisnąć start, jeżeli jesteśmy bezpośrednio podłączeni do lasera, lub zapisać plik na pendrive. W ten sposób możemy łatwo wczytać plik do naszego lasera i włączyć odpowiedni program. W razie problemów z oprogramowaniem chętnie pomożemy! Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu!

X