Ploter laserowy do sklejki – jaki model kupić dla początkującego?

ploter laserowy do sklejki

Ploter laserowy do sklejki – jaki model będzie najlepszy na początek?

Ploter laserowy do sklejki to wbrew pozorom bardzo szeroki temat. To trochę tak jak z samochodami. Jest bardzo wiele marek i każda z nich różni się wyglądem, funkcjonalnością i jakością wykonania. Na rynku istnieje wiele modeli laserów CO2. Najpopularniejszym i najlepszym na początek jest na pewno ploter laserowy K40. Jego moc to 40W a pole robocze 200x300mm. Są to parametry, które pozwalają na bezproblemowe cięcie sklejki i grawerowanie cienkich materiałów – sklejka 3mm, płyta MDF 3mm, plexi 2mm czy plexi 3mm.

Jest to ploter przeznaczony raczej dla początkujących użytkowników, którzy tak naprawdę chcą poznać technologię cięcie laserem sklejki oraz nauczyć się podstaw cięcia i grawerowania laserem sklejki. Z jego pomocą można wykonać wiele ciekawych projektów, dostępnych nawet za darmo w internecie. Jest to laser do sklejki, który pozwala na wykonywanie raczej pojedynczych partii produktowych. Jego cena oscyluje w granicach ok 3000PLN. Jego dużą zaleta jest prosta budowa, mała ilość zajmowanego miejsca oraz łatwość w naprawie i dostępności do części.

ploter laserowy do sklejki
laser do sklejki

Jaki laser do sklejki wybrać?

Istnieje wiele wersji plotera K40. Do podstawowej wersji możemy bowiem dobrać kilka dodatkowych opcji. Są to między innymi chłodzenie głowicy lasera, czerwony punkt, czy regulowana wysokość stołu roboczego. Możemy wybrać model sterowany analogowo lub cyfrowo – chodzi tutaj głównie o sposób ustawienia mocy lasera. Model analogowy nie jest bardzo dokładny, moc lasera ustalamy przy pomocy pokrętła. Nie da nam to jednak pełnej powtarzalności podczas pracy z urządzeniem. Dobrym rozwiązaniem na początek będzie wyrzynarka laserowa, która posiada cyfrowy potencjometr. Da nam to pełną kontrolę przy wycinanie w drewnie lub grawerowanie.

 

analogowe sterowanie lasera co2
panel sterujący laser co2
panel sterujący laser co2
panel sterujący do lasera co2

Czujnik bezpieczeństwa – ważny aspekt przy zakupie wyrzynarki laserowej

Warto sprawdzić podczas wyboru odpowiedniego modelu czy zainstalowano czujnik na tubie lasera czujnik, który pozwala kontrolować temperaturę tuby. Dzięki temu wyłącznikowi bezpieczeństwa, możemy w bardzo łatwy i szybki sposób odłączyć zasilanie, gdy nastąpiła by jakaś awaria i ploter laserowy do sklejki przestał by działać. Na pewno należy mieć na uwadze fakt, iż jest to tanie, chińskie urządzenie, które nie jest wyspecjalizowane do długotrwałej pracy i nie jest ono tak wysokiej jakości jak profesjonalne plotery laserowe CO2. Laser do cięcia sklejki jest świetnym urządzeniem na początek przygody z tą technologią.

 

X