Jak ciąć sklejkę laserem? W tym artykule postaramy się przedstawić krok po kroku o czym należy pamiętać podczas cięcia laserem sklejki. Po pierwsze, zakładając, że posiadamy już laser CO2 należy go odpowiednio skalibrować. Kwestie samej kalibracji omówimy w kolejnym artykule. Tutaj postaramy się skupić na kolejnych krokach, które musimy przygotować aby rozpocząć pracę z laserem CO2. Po włączeniu wyrzynarka laserowa przemieszcza się w kierunku krańcówki w celu kalibracji a następnie przesuwa się w kierunku naszego ”punktu 0”. Po odpowiednio przeprowadzonej kalibracji należy upewnić się, że mamy włączone chłodzenie powietrzem oraz włączony jest wentylator do odciągu spalin. To bardzo ważne, aby pamiętać o tym podczas rozpoczęcia pracy. Będzie to miało bardzo duży wpływ na cięcie sklejki laserem.
Parametry wycinania sklejki laserem
Gdy włączyliśmy już nadmuch oraz wentylator spalin możemy ustawić arkusz sklejki na polu roboczym. Musimy pamietać, aby arkusz nie wystawał poza pole robocze naszej maszyny. Ważnym aspektem jest również fakt, że sklejka musi być prosta, ponieważ wszystkie odchylenia podczas cięcia sklejki zmieniają wysokość pracy. W ten sposób możemy doprowadzić do sytuacji, że cięcie laserowe sklejki będzie nieefektywne i materiał nie zostanie przecięty.
Przygotowanie pliku graficznego
Przygotowanie samego pliku graficznego wymaga od nas podstawowej wiedzy związanej z działaniem plotera CO2. Jak przygotować plik do cięcia laserem opisaliśmy w osobnym artykule, który znajduje się na naszym blogu. Do tego celu będziemy musieli wykorzystać program RdWorks lub LightBurn. Gotowy plik wgrywamy na dysk wbudowany do wyrzynarki laserowej. Jak ciąć sklejkę laserem po przygotowaniu wszystkich parametrów? Wystarczy już tylko wcisnąć START. Podczas wypalania sklejki laserem należy pamiętać o tym, aby kontrolować cały proces i na bieżąco korygować wszystkie parametry i odchylenia sklejki.