Czym jest laminat grawerski?

laminat grawerski płyta

Laminat grawerski jest tworzywem sztucznym na bazie PMMA (plexi). Służy do grawerowania oraz cięcia laserem CO2. Do jej obróbki możemy użyć również mechanicznej frezarki. Materiał ten składa się z dwóch lub więcej warstw, z której każda posiada inny, kontrastowy kolor. Proces grawerowania laserem polega na precyzyjnym usuwaniu pierwszej, cieńszej warstwy, odsłaniając drugą w innym kolorze. Dlatego laminaty doskonale sprawdzą się do grawerowania nawet tych najbardziej szczegółowych wzorów. Dodatkowo, laminat grawerski, możemy bez problemu przyciąć do preferowanych przez nas rozmiarów.

Jakie są rodzaje laminatu grawerskiego?

Największą zaletą laminatu grawerskiego jest jego szeroka dostępność kolorystyczna. Na rynku mamy dostępnych naprawdę wiele połączeń kolorystycznych. Występują nawet w odcieniach imitujących złoto, srebro, czy miedź. Co więcej, płyty laminatu mogą różnić się swoją fakturą powierzchni (np. gładka, proszkowana). Możemy wyróżnić również laminaty błyszczące, matowe, metalicznie szczotkowane, fosforyzujące, czy fluorescencyjne. Wybór zależy tylko od naszych preferencji i założeń projektowych. Podczas zakupu laminatu warto zwrócić uwagę, gdzie będzie on wykorzystany. Większość jest przystosowana do użytku wewnętrznego. Jeżeli chcemy wykorzystać go na zewnątrz musimy użyć tzn. laminatu zewnętrznego, który jest odporny na warunki atmosferyczne oraz działania promieni UV. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zachowa swoje właściwości i nie zmieni koloru. Laminat grawerski zazwyczaj jest dość sztywny. Jeżeli będziemy chcieli go mocniej wygiąć, może nam po prostu pęknąć. Dlatego, jeśli mamy taką potrzebę, warto zaopatrzyć się w laminat o dużej elastyczności, który idealnie sprawdzi się przy montażu na wypukłych, czy wklęsłych powierzchniach.

czym jest laminat grawerski
laminat grawerski

Jak czyścić i grawerować laminat grawerski?

Kluczowym czynnikiem do precyzyjnego i estetycznego grawerowania i cięcia laminatu jest dobrana odpowiednia moc lasera CO2. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji z nadpaleniem materiału. Równie ważna jest regulacja siły nadmuchu powietrza i odpowiednio zamontowany nadmuch przy głowicy. Źle dobrane parametry mogą skutkować nawet zapaleniem się laminatu. Laminat grawerski możemy wyczyścić za pomocą płynu do mycia szyb, denaturatu lub benzyny ekstrakcyjnej. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze przed czyszczeniem zrobić próbę na małym kawałku.

Zastosowania laminatu grawerskiego

Laminatu grawerskiego najczęściej używamy do oznakowania pucharów, medali, certyfikatów, czy dyplomów. Jak nie trudno się domyślić znalazł również szerokie zastosowanie w branży reklamowej – często do produkcji tabliczek przydrzwiowych, szyldów, tablic firmowych, identyfikatorów lub wizytówek.

X