Jak powstaje sklejka?

sklejka brzozowa

Jeszcze do niedawna sklejka była wykorzystywana głównie w branży budowlanej. Jednak w ostatnim czasie coraz częściej możemy spotkać ją naszych domach jako mebel, czy dekoracja. Wszystko za sprawą jej niesamowitych właściwości elastycznych oraz wysokiej wytrzymałości mechanicznej. To głównie dzięki tym cechą zaczęła być tak często wykorzystywana przez projektantów. Do jej popularności przyczynił się również również styl skandynawski. Dodatkowo sklejkę można dowolnie frezować, czy grawerować. A precyzyjne cięcie sklejki umożliwia nam nadanie preferowanego formatu produktu. Jednak jak powstaje sklejka? Co podczas jej produkcji sprawia, że sklejka zyskuje tak doskonałe właściwości?

Jak powstaje sklejka? – etapy produkcji sklejki

1. Obróbka hydrotermiczna

Proces produkcji sklejki zaczyna się od obróbki hydrotermicznej. Drewno, w postaci kłód lub dłużyc, trafia do basenów wodnych o temperaturze od 40°C do 60°C w celu jego uplastycznienia. Czas warzenia zależny jest od gatunku drewna, jego średnicy oraz pory roku. W przybliżeniu proces ten dla drewna brzozowego, sosnowego i olchowego wynosi ok. 30 godzin, a dla drewna bukowego nawet do 72 godzin.

2. Czyszczenie drewna i przycinanie

Proces ten polega na korowaniu, oczyszczaniu z łyka i piasku drewna, za pomocą mechanicznych korowarek. Następnie czyste drewno jest przycinane do gabarytów łuszczarki/skrawarki obrotowej.

3. Skrawanie wyrzynków

Wyrzynek zostaje centrycznie zamocowany w obrabiarce i wprawiony w ruch obrotowy. Nóż łuszczarski wykonuje ruch prostoliniowy w płaszczyźnie poziomej, przez co skrawa cienką warstwę tzw. forniru drzewnego. Grubość takiego forniru wynosi od 0,1 mm do 3 mm (w zależności od zamówienia).

sklejka modelarska
sklejka

4. Suszenie i naprawa wadliwych arkuszy

Uzyskane arkusze forniru drzewnego mają ok. 30-120% wilgotności, dlatego przed dalsza produkcją należy go osuszyć w specjalnych suszarniach rolkowych do ok. 4-7%. Proces ten zachodzi w temperaturze 160–180°C. Następnie zostają usunięte miejsca wadliwe (np. sęki, pęknięcia) na arkuszach, a w ich miejsce wstawiane są wstawki, czy kliny w odpowiedniej barwie i usłojeniu.

5. Układanie, klejenie arkuszy i sprasowywanie zestawów

Klej nakładany jest obustronnie, na co drugi arkusz. Rodzaj masy klejowej zależy od typu sklejki. W zależności od późniejszego przeznaczenia, arkusze układane są krzyżowo, krzyżowo równolegle, bądź równolegle względem siebie. Następnie w prasach hydraulicznych wielopółkowych odbywa się prasowanie zestawów na gorąco, pod wysokim ciśnieniem.

6. Sezonowanie sklejki

7. Obróbka wykończeniowa

Proces ten ma na celu nadanie ostatecznego formatu sklejce poprzez odcięcie boków. Sklejka poddawana jest również skalibrowaniu i wygładzeniu swojej powierzchni dzięki szlifierce.

8. Sortowanie sklejki pod względem klasyfikacji jakościowej

sklejka
sklejka modelarska

Z jakich drzew robi się sklejkę i gdzie można ją wykorzystać?

Sklejkę najczęściej wytwarza się z brzozy, sosny, buka, olchy, rzadziej z drzew egzotycznych. Doskonale sprawdzi się jako materiał wykończeniowy dla podłóg , schodów, czy jako konstrukcja ścian działowych. Jest bardzo popularnym materiałem w produkcji mebli. Możemy zrobić z niej szafy, zabudowę kuchenną, czy stoły. Dzięki temu, że poddaje się zginaniu, jest też świetnym materiałem do produkcji designerskich krzeseł, foteli, lamp, czy zabawek dla dzieci.

X