Wyginanie sklejki – proste metody jakie możesz wykonać w domu

wyginanie sklejki

Sklejka jest popularnym materiałem stosowanym w branży budowlanej, meblarskiej, czy dekoratorskiej. Zawdzięcza to przede wszystkim swoim niesamowitym właściwościom oraz pięknej, naturalnej estetyce. Wyginanie sklejki sprawiło, że materiał ten chętnie sięgany jest przez projektantów elementów dekoracyjnych lub mebli. Ta niesamowita właściwość sprawia, że możemy nadać sklejce ciekawe, oryginalne formy. Nie jest to jednak prosta czynność, a nieumiejętne wyginanie sklejki może doprowadzić do uszkodzenia materiału. Dlatego watro zasięgnąć kilku informacji, w jaki sposób możemy nadać sklejce pożądany kształt w domowych warunkach.

Czym jest sklejka?

Zanim przejdziemy do metod wyginania sklejki, warto wcześniej wyjaśnić, czym w ogólne jest sklejka. Sklejka jest materiałem drewnopochodnym. Składa się z cienkich warstw drewna, tak zwanych fornirów, które są klejone pod dużym naciskiem prasy. Warstwy fornirów układa się na przemian w poprzek i wzdłuż płyty, a ich liczba zawsze jest nieparzysta, aby zawsze pierwsza i ostatnia miały ten sam kierunek włókien. Charakteryzuje się szczególnie wysoką wytrzymałością na zginanie, rozciąganie, ściskanie oraz wyginanie, w porównaniu z innymi płytami drewnopochodnymi – na przykład płyty MDF, OSB, czy pilśniowe. Warto nadmienić, że sklejka jest doskonałym materiałem do obróbki, szczególnie bardzo dobrą metodą jest laserowe cięcie sklejki, które daje nam wysoką precyzje wykonania nawet małych, szczegółowych elementów.

gięcie sklejki
Wyginanie sklejki

Wyginanie sklejki – nadaj sklejce pożądaną formę!

Jak już wspomnieliśmy, wyginanie sklejki nie jest prostą czynnością. Od metody wyginania w warunkach domowych będzie zależała grubość sklejki oraz wielkość powierzchni jaką chcemy poddać formowaniu. Zacznijmy od metod mechanicznych, które są łatwiejsze do wykonania. Polegają one na wykonaniu odpowiednich nacięć na powierzchni płyty. Więcej informacji o kształtach nacięć pisaliśmy we wcześniejszym artykule: Gięcie sklejki – na czym polega?  Aby uzyskać bardziej atrakcyjny efekt możemy poddać sklejkę metodami termicznymi. Niestety, metoda ta wymaga precyzji i czasu. Co ciekawe, tę metodę możemy wykorzystać już podczas produkcji sklejki, za pomocą wysokiej temperatury, ciśnienia i specjalnych form. W warunkach warsztatowych możemy wygiąć sklejkę za pomocą pary wodnej lub gorącej wody. Po nagrzaniu, sklejka, staje się bardziej podatna na wyginanie. Pamiętajmy jednak, że ta metoda, wykonywana w domu, sprawdzi się przy mniejszych powierzchniach. Dobrą opcją, w przypadku, kiedy możemy użyć cieńszej sklejki, jest użycie sklejki elastycznej. Poprzez swoją strukturę bardzo łatwo można ją giąć i wyginać.

X