Gięcie sklejki – na czym polega?

sklejka do gięcia

Gięcie sklejki pozwala na uzyskanie ciekawych i oryginalnych form mebli, czy elementów dekoracyjnych. Jednak sam proces wyginania sklejki nie jest najłatwiejszy. Gdy nieumiejętnie będziemy próbować wygiąć płytę możemy doprowadzić do jej zniszczenia. Dlatego warto wcześniej zasięgnąć kilku informacji, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z popsuciem materiału. Dobrą opcją jest również wybór sklejki elastycznej, która jest dużo łatwiejsza do gięcia poprzez swoją strukturę, a sam ten proces możemy wykonać ręcznie. Jest to alternatywny materiał dla zwykłej sklejki, który zapewni nam wysoką efektywność oraz skróci czas pracy.

Mechaniczne gięcie sklejki

Gięcie sklejki możemy wykonać za pomocą metody mechanicznej. Metoda ta polega na wykonaniu odpowiednich nacięć na płycie. Laserowe cięcie sklejki umożliwia nam wykonanie precyzyjnych cięć na materiale. Popularne jest wykonanie: prostych, przycinających się linii (im bardziej oddalone są od siebie linie, tym większy promień gięcia), wykonanie tzw. małych fali (technika odpowiednia dla sklejki do 3 mm grubości; duży promień gięcia) lub tzn. plastrów miodu (technika dla sklejki do grubości 5 mm; często wykorzystywana do produkcji modeli ze sklejki). Ilość nacięć jest zależny od kąta nachylenia jaki chcemy nadać sklejce (im mniejszy promień, tym więcej cięć). Proces ten możemy wykonać również w domu, na przykład za pomocą piły ręcznej do drewna.

gięcie sklejki na gorąco
gięcie sklejki

Gięcie sklejki na gorąco

Bardziej estetyczny wygląd i większą trwałość, daje nam gięcie sklejki na gorąco. Sposób gięcia na gorąco jest o tyle łatwiejszy, że mogą wykonać go osoby niewprawione jeszcze przy pracy z drewnem. Jest to najpopularniejszy sposób na wyginanie sklejki. Metoda ta jest bardzo często stosowana w fabrykach i przemyśle meblarskim. Dodajmy, że wyginanie sklejki możemy zacząć już na etapie produkcji. Pojedyncze obłogi sklejki sklejane są na gorąco, pod wysokim ciśnieniem, w odpowiedniej formie. Sklejka, po ostygnięciu, zachowa nadaną formę. Jest to najskuteczniejszy sposób na wyginanie sklejki. W warunkach domowych możemy posłużyć się  parą wodną lub wrzącą wodą. Spowoduje to zmiękczenie materiału. Pamiętajmy jednak, że ta opcja sprawdzi się na mniejszych płaszczyznach.

X