Czym są płyty HIPS?

płyty HIPS

Płyty HIPS to inaczej płyty polistyrenu wysokoudarowego (skrót od High Impact Polysterene). Podczas ich produkcji, do polistyrenu dodaje się kauczuku butadienowego, dzięki któremu materiał staje się wyjątkowo twardy, odporny na stłuczenia. Ta cecha nazywana jest często udarowością polistyrenu i możemy regulować ją w zależności od proporcji dodanego kauczuku. Dlatego właśnie dostępne w sklepach płyty występują o dużej lub średniej udarowości. Dodatkowo posiada ona szeroką gamę kolorystyczną (według palety RAL lub PANTONE), różne rozmiary płyt i wykończenia (połysk lub mat). Wszystko w zależności od naszych potrzeb.

Płyty HIPS – czym się wyróżniają?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, płyty HIPS cechują się bardzo dobrą odpornością na mechaniczne uszkodzenia. Ale to nie jedyna ich zaleta. Są świetnym materiałem do termoformowania, dzięki któremu możemy stworzyć ciekawe i oryginalne kształty. Dodatkowo, polistyren wysoko udarowy wyróżnia się dobrymi właściwościami termicznymi i jest całkowicie odporny na wilgoć. Jest również bardzo lekki i odporny na promienie UV, choć szczególnie polecany jest do zastosowań wewnętrznych. Warto również nadmienić, że płyta HIPS cechuje się bezproblemową obróbką zarówno termiczną, jak i mechaniczną. Bardzo dobrze sprawdzi się podczas frezowania, cięcia, klejenia, czy wiercenia.

płyty HIPS
płyta polistyrenu wysokoudarowego

Zastosowanie płyt polistyrenu wysokoudarowego

Ze względu na swoje właściwości, płyty HIPS, znalazły szerokie zastosowanie w branży reklamowej, przemysłowej i spożywczej. Bardzo często z tego materiału wykonuje się: obudowy i wnętrza lodówek, opakowania na lody, pokrywy akwariowe, oprawy oświetleniowe, opakowania na żywność, pojemniki na odpady, podkład pod sitodruk, kasetony, ekspozytory, stojaki, meble, zabawki dla dzieci. Sprawdzi się również do dekoracyjnego wykańczania wnętrz – materiał ten stosowany jest do produkcji lamp, a także opraw ściennych.

Jak poprawnie przechowywać płyty HIPS?

Przede wszystkim pamiętajmy, żeby płyty HIPS przechowywać na płasko, aby zapobiec jakichkolwiek odkształceń. Dodatkowo można zabezpieczyć płyty folią, która będzie chronić ją przed zanieczyszczeniami. Najlepiej, większa ilość materiału, przechowywać na oryginalnych paletach. Płyty, niezabezpieczone dodatkową ochroną, powinny być składowane w zamkniętych pomieszczeniach, unikając promieni słonecznych.

X