Grawerowanie laserem CO2 – techniczne aspekty procesu

grawerowanie laserem co2

Nowoczesne grawerowanie laserem CO2 – techniczne aspekty

Grawerowanie laserem Co2 używamy do wykonywania indywidualnych projektów poszczególnym produktom i realizacjom. Grawerowanie w drewnie często wykorzystujemy do nadawania produktom pewnego rodzaju personalizacji – dyplomy z wygrawerowanym nazwiskiem, puchary czy podziękowania, gdzie ważne są te indywidualne cechy produktów. Dużą zaletą tej technologii jest możliwość grawerowania praktycznie wszystkiego, na wszystkich materiałach. Poniżej objaśnimy na czym polega grawerowanie laserem sklejki oraz innych materiałów.

Proces techniczny grawerowania laserem niemetali

Grawerowanie sklejki oraz innych materiałów nie wymaga użycia tuszów oraz innych materiałów, które stykały by się z powierzchnią grawerowania. Przewaga grawerowania laserowego CO2 jest znacząca, ponieważ nie wymaga ona tak częstego wymiany głowicy tnącej, jak w przypadku innych metod. Grawerowanie laserem w drewnie polega na silnym rozgrzaniu materiału przez wiązkę laserową generowaną przez laser CO2. W ten sposób, zależnie od czasu ekspozycji uzyskujemy grawer laserowy o głębokości i kolorze dostosowanym do czasu trwania procesu. Uzyskany w ten sposób grawer to bardzo trwały i odporny na ścieranie oraz warunki atmosferyczne produkt.

Strona praktyczna grawerowania laserowego CO2

Sam proces od strony praktycznej jest stosunkowo prosty. Tworzymy projekt graweru za pomocą programu graficznego. Przy pomocy programu dostosowanego do danego lasera CO2, przekształcamy na system ruchu głowicy. Biorąc pod uwagę odpowiednią wiązkę oraz czas ekspozycji wylicza ona punkty w których wykorzystujemy grawer. Dlatego też podczas trwania procesu grawerowania laserem sklejki wytwarza się wysoka temperatura. Ponad to, przy zastosowaniu odpowiedniego typu chłodzenia, dostępnego w naszych laserach ewentualne nadpalenia na powierzchni bocznej obok emblematu grawerującego są maksymalnie zminimalizowane. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą w tym temacie i przesłania odpowiedniej grafiki do grawerowania laserowego.

X