Grawerowanie laserowe sklejki – plusy i minusy
grawerowanie laserem CO2

Grawerowanie laserowe sklejki – plusy i minusy

Grawerowanie laserowe sklejki – plusy i minusy technologii

Niewątpliwie grawerowanie laserowe sklejki to świetna technologia, łącząca w sobie dokładność, wysoką jakość wykonania oraz krótki czas potrzebny na wykonanie odpowiedniego graweru. Jednak czy posiada ona same plusy? O tym poniżej.

Grawerowanie sklejki – bardzo duża uniwersalność procesu

Wiązka laserowa to termiczne wypalanie określonego w programie wzoru, przez co jest ona bardzo uniwersalnym narzędziem do grawerowania wszelkiego rodzaju materiałów takich jak drewno, szkło, płyty MDF, kartony itp. Technologia ta daje bardzo dobre rezultaty, zarówno kosztowe jak i jakościowe. Wysoka powtarzalność pozwala na grawerowanie dokładnie tych samych wzorów bez przekłamań. Minusem tej technologii jest stała temperatura. Grawerowanie laserem sklejki ze względu na sam materiał może spowodować jaśniejszy lub ciemniejszy grawer. Sklejka do grawerowania nie jest jednorodna i czasem w wyniku procesu produkcyjnego powstają różne frakcje, co ma później bezpośredni wpływ na sam proces.

Bezkontaktowy proces grawerowania laserem CO2

Technologia ta pozwala na grawerowanie laserowe sklejki oraz innych materiałów w sposób bezkontaktowy. Dzięki temu możemy grawerować praktycznie na każdej powierzchni, nawet tych niejednorodnych! Ograniczeniem bywa tutaj w wielu przypadkach natomiast konstrukcja samych ploterów do grawerowania, które mają określone pole robocze osi Y. W przypadku grawerowanie sklejki oraz elementów większych niż pole robocze maszyny, nie jesteśmy w stanie wykonać procesu.

Wysoka precyzja i jakość wykonania

Grawerowanie laserowe drewna gwarantuje dużą powtarzalność i wysoką precyzję wykonania. Wszystkie elementy grawerowane są powtarzalne i w większości przypadków zbliżone jakościowo. Jednak wpływ na ten proces może być niejednorodny stan materiału. Grawerowanie na sklejce niesie za sobą również inny problem. Jest to grawerowanie termiczne, co jest powodem występowania nadpaleń na powierzchni bezpośrednio stykającym się z obszarem grawerowania. Powstaje w ten sposób brązowy nalot, który trzeba usuwać mechanicznie. Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz więcej szczegółów tej technologii.  
grawerowanie sklejki

Grawerowanie sklejki - zalety

Wysoka powtarzalność

Grawerowanie laserowe sklejki daje gwarancję powtarzalności wykonywanych elementów, dzięki zastosowaniu bardzo małej wiązki termicznej przechodzącej przez określoną powierzchnię w danym okresie czasu. 

dobra jakość

Jeżeli nasz projekt jest przygotowany w odpowiedni sposób oraz wszystkie parametry lasera są dobrane w odpowiedni sposób to grawerowanie sklejki będzie przebiegać bardzo powtarzalnie, a jego jakość będzie taka sama na każdym produkcie. 

łatwa personalizacja

Grawerowanie laserowe sklejki możemy wykonać praktycznie na każdym produkcie. Z tego powodu możemy każdy z nich spersonalizować i wykonać grawerowanie na dowolnym elemencie, z użyciem odpowiednich parametrów.

grawerowanie sklejki laserem

Grawerowanie sklejki - wady

długi czas wytworzenia

Niestety proces produkcji elementów z grawerem jest zdecydowanie dłuższy niż klasyczne cięcie laserem sklejki. Z tego powodu jest ono bardziej kosztowe i czasochłonne. Każdy piksel musi być poddany indywidualnej obróbce termicznej. 

konieczność czyszczenia

Poprzez termiczną obróbkę grawerowanie laserowe sklejki wymaga czyszczenia po zakończonym procesie. Elementy poddane temu procesowi posiadają brązowe przepalenia od temperatury na powierzchni każdego produktu. 

problemy z parametrami

Aby dobrać odpowiednie parametry grawerowanie sklejki potrzebne jest duże doświadczenie operatora. Każdy materiał a nawet każda sklejka jest nieco inna. Jeżeli chcemy otrzymać nieco głębszy lub ciemniejszy grawer musimy użyć innych parametrów niż w przypadku delikatnego znakowania laserem. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Podczas laserowego grawerowania sklejki wiązka termiczna wytwarzająca wysoką temperaturę może pozostawić zabrudzoną powierzchnię w bliskiej odległości grawerowanego elementu, która wymagać będzie oczyszczenia. 

Grawerowanie laserem może być wykonywane na wielu materiałach. Począwszy od sklejki, plexi, skończywszy na płycie MDF czy nawet tekturze. Wszystko zależy od użytych parametrów i czasu grawerowania. 

Wielkość elementów zależy od możliwości lasera. Najważniejszy z nich to wysokość – może to być od 1mm to nawet kilkudziesięciu cm. 

Grawerowanie laserowe sklejki oraz innych elementów jest procesem permanentnym, którego nie można cofnąć. Poprzez termiczne znakowanie uzyskuje się trwały, wypalony znak na elemencie. 

Dodaj komentarz

Call Now ButtonZADZWOŃ
×
×

Koszyk