Płyta szalunkowa – co watro wiedzieć?

płyta szalunkowa

Płyta szalunkowa, inaczej sklejka szalunkowa, jest płytą drewnopochodną. Powstaje poprzez sklejenie ze sobą fornirów, czyli cienkich warstw drewna. Właściwości danej płyty są zależne od metody klejenia poszczególnych warstw oraz rodzaju zastosowanego kleju podczas produkcji. Sklejka szalunkowa bardzo często wykorzystywana jest w budownictwie, właśnie ze względu na swoje właściwości. Jakie cechy posiada płyta szalunkowa oraz gdzie najczęściej jest stosowana?

Co warto wiedzieć o płycie szalunkowej?

Płyta szalunkowa posiada wysoką odporność na zginanie, rozciąganie, nie pęka oraz nie ulega odkształceniu. Dodatkowo jest bardzo łatwa w obróbce. Cięcie sklejki pozwala na wykonanie dowolnego kształtu, przy zachowaniu wysokiej precyzji wykonania. Ponad to, sklejka jest dużo tańszym materiałem w przeciwieństwie do płyt wykonanych z tworzyw sztucznych. Jest też dużo wytrzymalsza w porównaniu z płytą MDF, czy OSB. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, parametry danej sklejki są zależne od sposobu produkcji, dlatego możemy wyróżnić różne rodzaje sklejki szalunkowej.

zalety wykorzystania płyty szalunkowej
płyta szalunkowa

W sprzedaży możemy znaleźć sklejkę suchotrwałą, która może być stosowana wyłącznie w pomieszczeniach nienarażonych na wilgoć, wodoodporną, czy antypoślizgową. Pamiętajmy, że drewno nie jest odporne na wodę, dlatego przy produkcji sklejek wodoodpornych stosowany jest klej na bazie żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej, dzięki któremu płyta może być stosowana na zewnątrz. Sklejki antypoślizgowe natomiast, najczęściej są oklejone po obu stronach fenowym filtrem z antypoślizgowym wytłoczeniem. Rodzaj sklejki zależny jest również od wykorzystanego drewna podczas produkcji. Najczęściej stosuje się takie gatunki jak: brzoza, sosna, topola, olcha lub buk. Rzadziej stosowane są sklejki z drzew egzotycznych.

Zastosowania sklejki szalunkowej

Jak sama nazwa nazwa wskazuje, płyta szalunkowa najczęściej znajduje zastosowanie przy szalunkach. Podczas prac budowlanych wykorzystywane płyty muszą spełniać wysokie wymagania – przede wszystkim powinny być wytrzymałe i wodoodporne. Dlatego sklejka szalunkowa jest doskonałym materiałem do tego typu zadań. Stosowana jest również do budowy różnych elementów konstrukcyjnych, rusztowań, ścianek działowych, tworzenia podestów, czy stopni schodów. Sklejka jest również bardzo często wykorzystywana przy produkcji mebli, pudełek oraz do wyrobów różnych elementów w przemyśle samochodowym, czy szkutnictwie.

X