Sklejka szalunkowa – 5 zalet jej wykorzystania

płyta drewnopochodna

Sklejka szalunkowa jest idealnym materiałem, który sprawdzi się podczas prac budowlanych. Wykorzystywana jest przy budowie elementów konstrukcyjnych lub podczas szalowania, czyli w procesie nadania kształtu mieszance betonowej. Płytę szalunkową zalicza się do płyt drewnopochodnych. Wytwarza się ją poprzez sklejenie cienkich warstw drewna. Sklejki szalunkowe najczęściej powstają z różnych gatunków drewna. Bardzo rzadko zdarzają się tak zwane sklejki jednorodne.

Czym charakteryzuje się sklejka szalunkowa?

Przede wszystkim sklejka szalunkowa wyróżnia się wysoką odpornością na zginanie, rozciąganie i ściskanie. To właśnie te cechy zaważyły na jej szerokie zastosowanie w budownictwie. Sklejka jest bardziej wytrzymała niż płyty MDF, czy OSB. Właściwości sklejki będą zależne od metody klejenia warstw i rodzaju zastosowanego kleju. Na rynku wyróżniamy trzy typy sklejki szalunkowej: wodoodporną, suchotrwałą oraz półodporną. Sklejkę suchotrwałą, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się tylko i wyłącznie w suchych pomieszczeniach. Dzięki temu zachowa swoje właściwości. Sklejki półodporne radzą sobie lepiej z kontaktem z wodą. Sklejkę wododporną produkujemy z użyciem wodoodpornego kleju. Przeważnie jest to klej na bazie żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Taką sklejkę można wykorzystać wielokrotnie, ponieważ zachowuje ona swoje właściwości. Najpopularniejszymi gatunkami drewna, z których wytwarza się sklejkę szalunkową to: brzoza, topola (sklejka topolowa jest najlżejsza i zarazem stabilna i łatwa w obróbce), sosna, buk lub olcha.

płyty drewnopochodne
sklejka szalunkowa

Gdzie wykorzystuje się sklejkę szalunkową?

Sklejka szalunkowa najczęściej wykorzystywana jest w budownictwie przy budowach elementów konstrukcyjnych, form zalewanych masą betonową, w platformach rusztowań, jako okładzina ścian oraz zabudowa podłogi w środkach transportu (kontenery lub statki). Idealnie sprawdzi się również we wnętrzach przy produkcji mebli, skrzyń, czy pudeł oraz w przemyśle stoczniowym i szkutnictwie. Decydując się na zakup sklejki szalunkowej, należy zwrócić szczególną uwagę, czy posiada ona atesty i certyfikaty zgodne z normami polskimi i unijnymi. To samo dotyczy innych typów sklejek i płyt drewnopochodnych. Używanie niesprawdzonych sklejek wiążę się z niebezpieczeństwem podczas pracy, dlatego zawsze trzeba się zaopatrywać w sprawdzonych, rzetelnych firmach.

X