Sklejka jest materiałem bardzo praktycznym. Posiada szerokie zastosowania w meblarstwie, przemyśle budowlanym lub w dodatkach wnętrzarskich. Podczas przeglądu dostępnych sklejek na rynku możemy dostrzec, że są różne rodzaje sklejki. Od rodzaju surowca, poprzez budowę, sposób wykończenia, aż po jej przeznaczenie. Więc na jaki rodzaj oraz na jakie właściwości powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów?
Kilka informacji o sklejce
Sklejka jest materiałem drewnopochodnym. Powstaje w skutek sklejenia fornirów, czyli cienkich arkuszy drewna. Warstwy zewnętrzne zawsze są ułożone słojami w tym samym kierunku i powstają z tego samego rodzaju drewna. To one świadczą o klasyfikacji sklejki. Materiał ten to zdecydowanie wysoka gwarancja wytrzymałości przy stosunkowej cienkiej grubości płyty. Charakteryzuje się łatwością w formowaniu, nie pęka, jest bardzo elastyczna. Cięcie sklejki laserem lub frezowanie sklejki nie stanowi żadnego problemu. To właśnie te cechy sprawiły, że sklejka jest tak często wykorzystywana przez projektantów.
Jakie są zastosowania sklejki?
Sklejka przede wszystkim wykorzystywana jest w przemyśle meblarskim lub budowlanym. Swoje zastosowanie znalazła również w przemyśle samochodowym i opakowaniowym. Coraz częściej można spotkać ją w naszych wnętrzach jako efektowną okładzinę ścian lub podłóg. Idealnie nadaje się do prostych, rustykalnych wnętrz. Stosowana jest również do budowy ścian działowych, czy drzwi. Elementy wykonane ze sklejki znajdziemy również w przemyśle samochodowym, na przykład w konstrukcjach foteli oraz w produkcji jachtów, statków przy budowie kadłubów.
Rodzaje sklejki
Rodzaje sklejki możemy podzielić na rodzaj wykorzystanego drewna: liściaste (jest to najpopularniejszy rodzaj sklejek na naszym rynku. Swoje zastosowanie znajduje w meblarstwie, budownictwie, stolarstwie lub w przemyśle opakowaniowym. Sklejka liściasta jest zazwyczaj droższa, niż iglasta, ze względu na swoje właściwości, lecz jest też znacznie łatwiejsza podczas swojej obróbki); iglaste (najpopularniejszą jest sklejka sosnowa. Uznaje się ją jako idealny materiał boazeryjny i elewacyjny. Posiada wysokie parametry wytrzymałościowe i estetyczne); egzotyczne. Ze względu na rodzaj spoiny wyróżniamy sklejkę: suchotrwałą, półwodoodporna, wodoodporna. Rodzaj sklejki podzielimy również ze względu na sposób obróbki, czyli nieszlifowaną i szlifowana. Na koniec wyróżniamy rodzaj użytego drewna w sklejce, czyli jednorodną i mieszaną.