Jak ciąć plexi? Czyli czym możemy ciąć pleksi?
Zapewne wielu z Was zastanawia się jak ciąć plexi? Istnieje bowiem kilka sposobów cięcia pleksi. Ale najpierw zacznijmy od tego czym jest plexi. Pleksi a inaczej szkło akrylowe to tworzywo sztuczne, którego głównym elementem jest poli-metaaktylan metylu. Niektóre z rodzajów pleksi zawierają niewielkie ilości innych poliakrylowych polimerów. Plexiglas jest to nazwa handlowa płyty akrylowej. Występuje ona w wielu różnych kolorach, najbardziej popularnym jest jednak kolor przeźroczysty, który w bardzo dużym stopniu o poziomie transmitancji 92% przepuszcza światło. Plexi jest wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju zadaszeń i świetlików, w produkcji światłowodów, płyt UVD czy płyt fluorescencyjnych. Z naszego punktu widzenia obróbki jest wykorzystywana do ozdób, półprodukt do mebli, oraz jako grawer na plexi.
Cięcie laserem plexi.
Podstawowym sposobem na obróbkę pleksi jest cięcie laserem pleksi. Pod wpływem termicznej wiązki laser przepala pleksi, dzięki czemu otrzymujemy określone kształty i wzory. Należy tutaj pamiętać o zdecydowanie mniejszej temperaturze, niż w przypadku cięcia np. sklejki, oraz o zmniejszeniu nadmuchu. Te dwa czynniki powodują, że plexi nie przepala się i łatwiejsza jest jej obróbka. Drugą ciekawą cechą jest grawerowanie plexi. W technologii laserowej możemy otrzymać niecodzienne efekty, widoczne chociażby na poniższym zdjęciu. Ciekawym efektem jest dodawanie światła LED do podświetlenia plexi.
Frezowanie CNC plexi
Frezowanie pleksi wykorzystuje się szczególnie w przypadku grubszych płyt, gdzie niemożliwe jest zastosowanie lasera CO2. Zaletą technologii CNC przy frezowaniu plexi jest na pewno możliwość frezowania na określonej głębokości. Niestety przy braku doświadczenia i dobraniu złego frezu lub obrotów wrzeciona, wióra mogą się łatwo topić przez to powierzchnia cięcia nie będzie idealnie gładka, jak w przypadku lasera CO2.