Jak wyprostować sklejkę?

prostowanie sklejki

Jak wyprostować sklejkę? Przechowywanie sklejki w narażonych na wilgoć pomieszczeniach może doprowadzić do niepożądanego wygięcia się sklejki. Czasem może się nawet zdarzyć , że nowy, zakupiony przez nas produkt jest już wadliwy, a odkształcenia są na tyle duże, że materiał nie nadaje się do użytku. Jest to też częsta wada słabo jakościowo sklejek. Co wtedy zrobić? Poniżej przedstawiamy klika metod wyprostowania sklejki, które bez problemu wykonasz w domu.

Jak wyprostować sklejkę? – domowe metody

Przed przystąpieniem do próby prostowania sklejki przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość. Prostowanie sklejki jest czasochłonne. Wygięta sklejka potrzebuje dużo czasu, aby powróciła do swojego kształtu. Zależy to również od jej grubości. Im jest grubsza, tym czas prostowania będzie stosunkowo dłuższy. Zwróćmy również uwagę , że niektóre z przedstawionych poniżej metod nie będą nadawać się do niektórych typów sklejek, na przykład sklejek suchotrwałych, które w kontakcie z wodą mogą się rozwarstwić. Jak wyprostować sklejkę? Oto kilka sposobów:

  • para wodna – tak jak w przypadku celowego gięcia sklejki, tak i w metodzie prostowania możemy wykorzystać parę wodną. Wadliwy element materiału należy umieścić nad parą, Następnie sklejkę umieszczamy na równej, płaskiej powierzchni, przykładamy twardą płytą i dociskamy.
  • gorąca woda – sklejkę możemy poddać krótkiej kąpieli w gorącej wodzie. Następnie kładziemy ją na suchym, płaskim podłożu, przykładamy twardą płytą i dociskamy. Pamiętajmy, że cała woda ze sklejki musi odparować.
  • opalarka – płytę sklejki można nagrzać opalarką. Ciepło sprawi, że materiał będzie łatwiejszy w formowaniu. W przypadku, gdy nie mamy takiego sprzętu, a sklejka nie ma dużych rozmiarów możemy włożyć ją do piekarnika na około 90°C. Rozgrzaną umiejscowić pomiędzy twarde, proste płyty i docisnąć.
  • żelazko – sklejkę możemy potraktować różniej starym żelazkiem. Nagrzewamy żelazko do około 100°C, tak aby zmiękł klej pomiędzy poszczególnymi warstwami. Następnie mocujemy do płaskiej powierzchni pod naciskiem.
metody prostowania sklejki
jak wyprostować sklejkę

Jak przechowywać sklejkę?

Sklejka jest doskonałym materiałem do obróbki. Cięcie sklejki pozwala nam na wykonanie dowolnego kształtu i wielkości danego elementu. Aby zapewnić sobie dobą jakość płyty powinniśmy ją przechowywać w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim sklejka powinna być przechowywana w zadaszonym pomieszczeniu, które nie jest narażone na działanie wilgoci i duże zmiany temperatury. Również nie powinna być składowana bezpośrednio na podłodze. Podaje się, że odległość sklejki od podłoża powinna wynosić więcej niż 8 cm. Arkusze powinny być układane w pozycji poziomej. Nie opierajmy płyty na przykład o ścianę, ponieważ może to doprowadzić do jej wygięcia. Laserowe cięcie sklejki daje nam niemalże nieograniczone możliwości. Cały proces odbywa się bezdotykowo, dlatego praca z ploterem laserowym jest przyjemna i szybka. A technologia laserowa zapewnia wysoką i precyzyjną jakość! Szukasz pracy? Znajdź ją na Jooble.

 

 

X