Co można zrobić ze sklejki – zapewne to pytanie zastanawia wielu wykonawców. Sklejka to bardzo wdzięczny materiał, przy pomocy którego możemy wykonać różnego rodzaju realizacje. Sklejka jest materiałem, który prezentuje się na ścianie bardzo efektownie. Obok MDF to jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów, z którego można wyprodukować różne dekoracje lub meble. Ciekawym wykorzystaniem sklejki jest też możliwość produkcji lamp i dodatków ze sklejki. Jej dużym atutem jest łatwość komponowania z innymi materiałami. Wyróżniamy wiele klas jakości, grubości i materiałów z których zbudowana jest sklejka. Wytwarza się ją na bazie forniru, czyli cienkich płatów drewna a następnie ściska się je prasą. Sklejki w klasie I są pozbawione sęków i o jednolitym kolorze. Czym niższa klasa tym ilość sęków jest większa. Ceny oscylują w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr, w zależności od grubości i klasy.
Z czego zbudowana jest sklejka?
Cienkie płaty drewna tworzące fornir z sosny, olchy lub brzozy są ściskane pod wpływem pracy pracy hydraulicznej. Sklejka wykonana z sosny posiada mocno widoczne usłojenie i nadaje rustykalnego wyglądu wnętrzu w którym się znajduje. Sklejka brzozowa jest subtelniejsza, bardziej dostępna i tańsza. Za jakość sklejki odpowiada jakość użytego materiału oraz sposób produkcji. Do sklejek dodawany jest klej suchotrwały lub wodoszczelny w zależności od potrzeb. Suchotrwały wykorzystujemy wewnątrz budynków o niskiej wilgotności powietrza. Przy dużej wilgotności wykorzystuje się sklejki z klejem wodoszczelnym. To wykonanie gwarantuje możliwość wykorzystania tego materiału w kuchni lub łazience. Sklejka jest podatna na gięcie oraz obróbkę przy pomocy maszyn CNC i laserów.
Skąd wzięła się sklejka?
Sklejka jest bardzo popularna na całym świecie. Moda na ten materiał rozpoczęła się wraz z nadejściem mody na industrialne wnętrza. Duży trend zapoczątkował również styl skandynawski. Na tej podstawie można śmiało stwierdzić, że materiał ten jest teraz postrzegany nie tylko jako materiał budowlany, ale również jako materiał dekoracyjny. Wielu ludzi postrzega sklejkę jako dobry element wystroju wnętrz projektując swoje nowoczesne mieszkania. Podkreśla ona charakter nowoczesnego, surowego stylu. Sklejka brzozowa posiada wiele zalet. Ma dobre usłojenie i cenę. Przy malowaniu różnego rodzaju bejcami efekt ten jeszcze się uwydatnia. Wykorzystujemy ją zarówno przy produkcji lamp ze sklejki, ale również w przypadku różnego rodzaju mebli czy efektownych obrazów. Ciekawym wykorzystaniem jest zastosowanie sklejki brzozowej jako wieszak czy konsola pod telewizor lub przegroda oddzielająca pomieszczenia. Za pomocą cięcia laserem sklejki możemy wykonać różnego rodzaju ozdoby.