Czyszczenie soczewki lasera CO2

uszkodzona soczewka laser co2

Czyszczenie soczewki lasera CO2 jest bardzo ważne podczas pracy z laserem. Soczewka CO2 jest jednym z najważniejszych elementów każdego urządzenia. Dzięki układowi optycznemu generowana wiązka lasera tnie określone materiały. Soczewki do lasera CO2 są materiałem eksploatacyjnym i należy je co jakiś czas czyścić i kalibrować, w skrajnych przypadkach wymieniać na nowe. Pod wpływem pracy ulegają one zużyciu. Jakość cięcia z czasem ulega pogorszeniu – to znak, aby wymienić soczewkę. Zaleca się wymianę conajmniej raz w roku.

Kiedy czyścić soczewkę CO2?

W przypadku gdy zauważymy znaczne pogorszenie parametrów cięcia lasera CO2 sprawdzamy soczewkę CO2. Możliwe jest, że pod wpływem warunków zewnętrznych została zabrudzona i należy ją przeczyścić alkoholem izopropylowym IPA. Jeżeli problem nie zostanie rozwiązany, należy spróbować od nowa skalibrować układ optyczny lasera. Jest to spowodowane ciągłym ruchem lasera CO2 w płaszczyznach X i Y. Różnego rodzaju drgania wpływają na układ optyczny, który z biegiem czasu ulega rozkalibrowaniu.

Uszkodzenia soczewek lasera

Uszkodzenie soczewki lasera CO2 może nastąpić w kilku przypadkach:

  • brak chłodzenia lasera CO2 podczas pracy
  • zbyt małe chłodzenie w czasie pracy lasera
  • brak nadmuchu powietrza
  • uszkodzenie mechaniczne soczewki – pęknięcie, ukruszenie
pęknięcie soczewki CO2

Należy pamiętać, aby cięcie laserem sklejki odbywało się w warunkach pracy, w których korzystamy z chłodzenia, odciągu i wszystkich potrzebnych elementów.

Cięcie sklejki – optyka laserów CO2

Proces cięcia sklejki laserem polega na przechodzeniu przez soczewkę wiązki laserowej. Soczewka laserowa nie przepuszcza 100% światła. Część energii zostaje w soczewce, gromadząc mikroskopijne cząstki pyłów, generując wyższą temperaturę pracy. Ciekawostką jest to, że soczewki występują w różnych średnicach i ogniskowych. Standardowo używamy soczewki o średnicy 20mm. Ogniskowa określa odległość od ciętego elementu. Dłuższe ogniskowe dają możliwość cięcia grubszych materiałów. Z kolei mniejsze ogniskowe są lepsze przy grawerowaniu sklejki.

uszkodzona soczewka lasera co2

Czyszczenie soczewki lasera CO2 jest zatem bardzo ważną czynnością, o której należy pamiętać w pierwszej kolejności w przypadku nieprawidłowości związanych z procesem cięcia laserowego. Profilaktyczne czyszczenie oraz wymiany tego podzespołu gwarantują długotrwałą, bezproblemową pracę z laserem CO2.

X